Baterie v mobilní technice jsou jednou z klíčových komponent, bez kterých by chytré telefony pozbyly své hlavní výhody – mobility. Právě akumulátory však často při používání způsobují vrásky na čele, protože se umí vybít v ten nejméně vhodný moment. Jak pečovat o baterii? Jak správně nabíjet telefon? A víte, jak nabít telefon bez nabíječky?
Jak správně nabíjet telefon?
Řada zavádějících informací jde na vrub technologickému pokroku – jednoduše řečeno, co platilo pro starší typy baterií, pro ty nové už platit nemusí. Uživatelé mají zažité návyky spojené se starou technologií, ale ta novější už vyžaduje jiný (a obvykle naštěstí jednodušší) přístup.
U starších tlačítkových telefonů bývalo vždy třeba baterii nejprve kompletně vybít a poté plně nabít, aby se tak předešlo vzniku tzv. paměťového efektu, který má na svědomí postupné zmenšování kapacity baterie. Modernější lithiové a lithium-polymerové baterie už netrpí efektem samovybíjení a jejich životnost je tak mnohem delší. Chytré baterie jsou totiž často vybaveny senzory, které hlídají proces nabíjení.
Jak často nabíjet telefon?
Není třeba obávat se mobil nabíjet častěji. Lithium-iontové baterie nemají příliš v lásce nadměrnou hloubku vybíjení, přestože nedosáhnou úplné nuly. Čím hlouběji necháte baterii spadnout, tím rychleji bude degradovat a tím méně nabíjecích cyklů od ní můžete očekávat. Obecně je lepší mobil dobít několikrát za den.
Jak správně nabít baterii?
Telefon nabijte ve chvíli, kdy se stav baterie blíží 20 % nabití. Nenechávejte jej pod touto hranicí příliš dlouho. Stejně tak nenabíjejte telefon na více než 80 %. Ideálně mobil udržujte mezi 30 a 80 %.
Jak pečovat o baterii?
Pro zachování kapacity a prodloužení životnosti baterie je důležité nevystavovat telefon příliš vysokým ani příliš nízkým teplotám. Není vhodné mít mobil přes noc pod polštářem nebo nechávat v létě v zavřeném autě.
Pokud se váš nabitý telefon venku v zimě vybije či úplně vypne, nepanikařte. Pravděpodobně se zastavil chemický proces v baterii a ta přestala dodávat telefonu potřebné napětí. Proces se však v teplém prostředí opět obnoví. Po změně teplot je vhodné počkat 20-30 minut, než telefon připojíte na nabíječku, aby se baterie a ostatní komponenty vyrovnaly s náhlou změnou teploty.
Jak nabít telefon bez nabíječky?
Jste na cestách, v práci či ve škole a vybil se vám mobil? Potřebujete jej nutně nabít, ale nabíječku jste si nechali doma? Naštěstí existuje několik způsobů, jak nabít telefon bez nabíječky. Bez čeho se však neobejdete, je odpovídající USB kabel. Musí být samozřejmě kompatibilní s vaším zařízením, tedy USB-C nebo USB-Lightning apod.
K dobití telefonu bez nabíječky můžete použít přenosný zdroj energie – powerbanku, nebo baterii jiného zařízení, například notebooku či počítače. Počítejte však s tím, že proces nabíjení bude pomalejší.
Bez nabíječky máte rovněž možnost telefon nabít na spoustě veřejných míst, jako jsou letiště, kavárny, vlaky nebo autobusy. A pokud často jezdíte autem, doporučujeme pořídit si adaptér do auta. Ten jednoduše zapojíte do zásuvky cigaretového zapalovače. Většina z nich disponuje dokonce dvěma USB porty, takže zvládnete nabíjet dvě zařízení najednou a váš spolujezdec nepřijde zkrátka.
Poslední možnost, jak nabít telefon bez nabíječky, jako jediná nevyžaduje mít u sebe kabel. Za to je však potřeba, aby váš telefon podporoval Qi bezdrátové nabíjení. Pak už jen stačí sehnat bezdrátovou nabíječku, na kterou mobil jen položíte a ta zařízení dobije.
7 tipů, jak nabíjet mobil
- Používejte originální nabíječku
Při nabíjení vždy používejte originální příslušenství – kabel i adaptér. Nabíječku samozřejmě můžete pořídit za velmi nízkou cenu. Ušetříte však jen zdánlivě. Používání neoriginálních nabíječek bez platného CE však může způsobit problémy s telefonem a baterií a může být nebezpečné. Nejen, že tím poškozujete své zařízení a z dlouhodobého hlediska se to nevyplatí, ale taktéž hrozí nebezpečí vznícení a požáru.
- Pokud nabíjíte poprvé, udělejte to na 100 %
Pokud máte v rukách nový telefon, nechte jej nabít do 100 %, než jej zapnete a začnete používat. Bude to trvat přibližně 3 hodiny.
- Nikdy nenechte baterii zcela vybít, ale ani ji plně nezatěžujte
Nabíjíte-li telefon na více než 80 %, baterii poškodíte, což ovlivní její autonomii. Pokud naopak telefon necháte vybít pod 20 %, baterii zatěžujete, což ovlivňuje její nabíjecí kapacitu. Proto je vhodné udržovat nabití baterie mezi 80 a 20 %. Baterie tak neztrácí na kvalitě a její životnost se prodlužuje.
- Mobil můžete nabíjet celou noc
Baterie chytrých telefonů chrání funkce, která zajistí, že mobilní zařízení při nabíjení nepřekročí hodnotu 80 %, což optimalizuje nabíjecí proces. Výrobci telefonů s Androidem funkci nazývají „Adaptivní nabíjení“ či „Adaptivní baterie“. U telefonů s iOs se jí říká „Optimalizované nabíjení“.
Funkce vychází z běžného užívání telefonu. Váš mobil totiž ví, kdy vstáváte (na kdy máte nastavený budík) a kdy jej začnete používat. Podle toho telefon naladí ideální čas, kdy baterii dostane na 100 %. Optimalizované nabíjení či adaptivní nabíjení baterie zkracuje dobu, po kterou je telefon plně nabitý, čímž se zlepší životnost baterie. Mobil se tak plně nabije právě včas, abyste ho mohli používat.
- Nikdy nenechte baterii přehřát
Nejvhodnější teplota pro nabíjení baterie je mezi 16 a 22 °C. Pokud ji nabíjíte na místě, kde je velké teplo, může dojít k poškození vašeho telefonu. Neměli byste jej tedy nechávat nabíjet, je-li vystaven slunečnímu záření či v blízkosti zdrojů tepla.
Pokud mobil nabíjíte v příliš nízkých teplotách, bude se nabíjet velmi pomalu. V extrémních teplotách může dojít ke sražení vlhkosti v telefonu, která může poškodit interní komponenty.
- Nepoužívejte telefon během nabíjení
Používání telefonu při nabíjení může způsobit přehřátí baterie a její nevratnou degradaci a tedy zkrátit celkovou životnost telefonu. Stejně tak byste se měli vyvarovat nabíjet telefon v obalu. Ten může limitovat odvod tepla ze zařízení.
- Nabijte telefon na 50 %, pokud jej nebudete používat
Jestliže máte v plánu na nějakou dobu telefon vypnout a nepoužívat ho, doporučujeme jej nabít na 50 %. Nikdy v takovém případě baterii nenechávejte 100% nabitou, ani zcela vybitou. Oběma způsoby byste baterii nenávratně poškodili.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.